Gmina Czarne realizuje
zadanie pod tytułem :
FESTYN EKOLOGICZNY – PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW TO NIE WYSYPISKO ŚMIECI
Projekt skierowany do Mieszkańców Gminy Czarne.
W ramach projektu odbył się w dniu 03 czerwca 2022 roku Festyn Ekologiczny na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Nadziejewie. Przeprowadzono konkurs dla klas IV-VIII pt. ,,Wpływ odpadów na życie i zdrowie zwierząt”. Rozdano Mieszkańcom Gminy 1000 sztuk bawełnianych toreb na zakupy i karty pracy. Zostały przeprowadzone prelekcje przez przedstawiciela Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze. Dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW powstał film edukacyjny na temat poprawnej segregacji odpadów. Odpowiadamy również na pytanie czym jest PSZOK i jakie odpady tam dostarczamy.
Kluczowym założeniem planowanej kampanii edukacyjnej była edukacja w zakresie zmiany sposobu myślenia na temat poprawnej segregacji odpadów – czy to się opłaca ? Kampania miała uświadomić mieszkańcom co to jest recykling, że jest to skuteczna metoda przetwarzania śmieci, dzięki której dbamy o zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem naszej cywilizacji a stanem środowiska. Poprzez zabawę, informujemy, edukujemy, kształtujemy wiedzę mieszkańców i tłumaczymy jak zmieniać zachowanie w kontekście zachowań prośrodowiskowych. Kampania jako działanie informacyjno – edukacyjne, miała znaczące oddziaływanie edukacyjne i zbudowała świadomość we wszystkich aspektach kampanii. Dodatkowo było znakomitą płaszczyzną promocji działań gminy, integracji społeczności lokalnej wokół wspólnego celu jakim jest dbanie o nasze wspólne dobro – nasze środowisko, nasze otoczenie. Zadanie pn. ,,Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów to nie wysypisko śmieci” miało na celu ukazanie dzieciom jak i dorosłym mieszkańcom naszej gminy jak funkcjonuje PSZOK. Celem Gminy Czarne było ukazanie, że PSZOK to nie wysypisko śmieci, ale punkt do którego Mieszkańcy gminy mogą dostarczać odpady wyłącznie posegregowane. Dodatkowym atutem tego miejsca jest ścieżka dydaktyczno-edukacyjna połączona ze strefą rozrywki (skatepark).
Przedstawiciele Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie zorganizowali pogadankę na temat nie wyrzucania odpadów komunalnych i problemowych do lasu. Przekonywali, że odpady powinny być dostarczane do odpowiednich miejsc, pojemników i PSZOK-u.
Partnerzy Projektu:
1. Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny ps. INKA w Czarnem;
2. Szkoła Podstawowa w Krzemieniewie;
3. Szkoła Podstawowa w Wyczechach;
4. Czarneńskie Centrum Kultury w Czarnem;
5. Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór;
6. Bank Żywności w Chojnicach.
Partnerzy Medialni:
1. TV Czarne;
2. REMIX MEDIA.
Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.